Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier DPD) już od 200,00 zł.
Witaminy, miażdżyca i stres oksydacyjny
Witaminy, miażdżyca i stres oksydacyjny

Witaminy, miażdżyca i stres oksydacyjny 

Nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i miażdżyca – to jedne z najniebezpieczniejszych chorób cywilizacyjnych. Wzajemnie się napędzające i niszczące nasz organizm. W większości wypadków jak opisują statystyki - to właśnie główni zabójcy człowieka obok chorób nowotworowych. Bez suplementacji naturalnymi witaminami i antyoksydantami nasz organizm może nie być w stanie walczyć z toksynami, tlenek rodnikowym i zanieczyszczeniem środowiska, co skutkuje wieloma groźnymi chorobami.  Jak te choroby wpływają na nasz organizm, najłatwiej jest sprawdzić, kiedy lekarz okulista analizuje obraz naczyń krwionośnych w naszym oku czyli w siatkówce. Tętnice w przebiegu towarzyszącej nadciśnieniu tętniczemu miażdżycy natomiast ulegają stwardnieniu. Dochodzi do przerostu włókien warstwy mięśniowej, zeszkliwienia błony wewnętrznej naczyń, co prowadzi do ich zesztywnienia objawiającego się symptomem „miedzianego drutu”. Objawy patognomoniczne* pojawiają się w miejscu skrzyżowania stwardniałych naczyń tętniczych z żylnymi. W zależności od stopnia zaawansowania wyróżniamy: 

objaw ucisku Salusa (+) – kolankowate wygięcie naczynia żylnego pod stwardniałą tętnicą, 

objaw ucisku Bonneta (++) – nasilenie ucisku powoduje ampułkowate rozdęcie naczynia żylnego przed skrzyżowaniem z tętnicą, 

objaw Gunna (+++) – skrzyżowanie naczyń tętniczych z żylnymi pod kątem prostym.

Kolejnym etapem choroby w wyniku uszkodzenia śródbłonka przez podwyższone ciśnienie tętnicze jest przerwanie bariery krew-siatkówka. Następuje wówczas przeciek z wewnętrznej sieci naczyń włosowatych implikujący pojawienie się płomykowatych krwotoków śródsiatkówkowych, wysięków miękkich (ognisk obrzęku warstwy włókien nerwowych i zastoju aksoplazmy, które znikają samoistnie w ciągu 3–6 tyg.), wysięków twardych (złogów lipidowych w warstwie splotowatej wewnętrznej siatkówki) oraz plamek Rotha (powierzchownych, płomykowatych krwotoków z obszarem centralnego przejaśnienia). W przebiegu ciężkiego nadciśnienia może dojść do obrzęku siatkówki centralnej oraz obrzęku tarczy nerwu wzrokowego, natomiast w wyniku przełomu nadciśnieniowego lub rzucawki porodowej pojawiają się dodatkowo zmiany w naczyniówce determinujące plamki Elschinga (małe, hiperpigmentowane plamki otoczone jasną obwódką odpowiadającą bliznom naczyniówkowo-siatkówkowym, powstałe po zawałach naczyniówki), pasma Siegrista (linijny układ hiperpigmentacji wzdłuż naczyń siatkówki) oraz wysiękowe odwarstwienie siatkówki.

Czy słyszeliście kiedyś o szkodliwych rodnikach tlenowych? Jaki jest ich wpływ na nasze naczynia krwionośne? Czy to ważne dla naszego zdrowia i co to są antyoksydanty? W latach 40-stych XX wieku naukowcy odkryli, że podawanie czystego tlenu wcześniakom powoduje uszkodzenie ich wzroku i siatkówki oka. Powodem uszkodzenia wzroku okazał się przede wszystkim szkodliwy wpływ utleniający wolnego tlenu, który podawano dzieciom. Był to jeden z pierwszych przypadków zwrócenia uwagi na szkodliwy wpływ wolnych rodników tlenowych na organizm człowieka. Gdzie powstają wolne rodniki tlenowe ? Powstają w każdej ludzkiej komórce, w której do produkcji energii wykorzystywany jest tlen.

Jakie są skutki  ataków  wolnych  rodników na nasze komórki? Najczęściej wymienia się:

szkodliwa zmiana kodu genetycznego DNA komórki (nowotwory),

uszkadzanie tętnic i powstawanie miażdżycy (choroba  wieńcowa, zawały, udary),

gwałtowne starzenie się komórek 

Stres oksydacyjny – w chorobach naczyń krwionośnych jest jednym z najważniejszych czynników szkodliwych i powstaje gdy zachwiana jest równowagi pomiędzy wydzielaniem wolnych rodników tlenowych, a ich usuwaniem z komórki przez systemy antyoksydacyjne.  Wpływ wolnych rodników tlenowych na komórki zależy od ich stężenia i czasu działania. Małe stężenie rodników spełnia funkcje fizjologiczne czyli nie szkodzi, natomiast wyższe stężenia wywołują toksyczne uszkodzenia komórek prowadzące do ich destrukcji i chorób.

 Wolne rodniki biorą udział w patogenezie około 100 chorób i mogą powodować niszczenie naczyń krwionośnych w cukrzycy, miażdżyce, chorobę Alzheimera, choroby autoimmunologiczne np. stwardnienie Rozsiane i choroby nowotworowe.  Niszczy również naszą skórę i powoduje jej szybkie niszczenie i starzenie.  

Największym zagrożeniem jaki powodują szkodliwe formy rodników tlenowych są nowotwory złośliwe. 

Nasze zdrowie i tzw. potencjał antyoksydacyjny organizmu jest zależny nie tylko od produkowanych przez nasz organizm antyoksydantów, ale też na szczęście od POZIOMU ANTYOKSYDANTÓW EGZOGENNYCH, dostarczanych głównie wraz z pożywieniem oraz suplementowany z ekstraktów roślinnych. 

Pamiętajmy , że jednymi z najsilniejszych antyoksydantów, wymiataczy i niszczycieli wolnych rodników są: witamina C, witamina D3, witamina K2MK7, witamina E oraz koenzym Q10. Stosujmy kiedy to tylko możliwe zdrową dietę, a w okresie choroby lub w okresie jesienno-zimowym zawsze pamiętajmy o dobrej, naturalnej suplementacji.

 

Objaw patognomoniczny (często niepoprawnie: patognostyczny lub patognomiczny) lub znamienny – objaw kliniczny, którego znalezienie u pacjenta często wystarcza do rozpoznania choroby. Za taki objaw można więc uważać tylko taki, który występuje wyłącznie przy jednej chorobie (czyli jest dla niej swoisty). Przykładem mogą być plamki Koplika-Fiłatowa wskazujące na odrę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl